Palle Pall Ek
3 490 kr
Formgivare: Yngve Ekström | 1957
Palle är en pall formgiven av Yngve Ekström under 1950-talet, tillverkad i massiv ek med fyra stabila ben. Mjuka former och generös sits gör den lika användbar som extra sittplats vid bordet, som sängbord eller som hjälp att nå den översta hyllan. Levereras monterad. Finns även i massiv björk.
- Leveranstid: 6-8 veckor
- 10 års garanti
Relaterade produkter
)
)
Skötselråd
Hur du oljar in din möbel
Att olja in sin möbel
Stolabs skötselsats för oljade björkmöbler innehåller allt du behöver för att underhålla och bevara dina möbler i massivt trä. I detta skötselrådskit har vi samlat de nödvändiga produkterna som behövs för att underhålla din oljade möbel. I paketet ligger också tydliga och enkla instruktioner för hur du underhåller din möbel.
)
)
Längre livslängd på din möbel
Att olja din möbel är en viktig och givande underhållsåtgärd som kan ge liv och skönhet till dina trämöbler. Genom tiden kan trä yta förlora sin glans och känsla på grund av dagligt slitage och exponering för luftfuktighet. Genom att olja din möbel återställer du inte bara dess naturliga lyster, utan skyddar även träet från sprickor, blekning och uttorkning.
)
)
Hårt, tätt och starkt
Ek
Eken är ett hårt och starkt träslag med en tydlig och markant ådring. Det är ett av de mest klassiska möbelträslagen i Europa och förekommer ofta i våra möbler. Ekens höga täthet och styrka gör den särskilt hållbar och motståndskraftig mot slitage. Ett normalt år så kommer cirka 50% av vår ek ifrån Sverige. Eken blir 100 - 120 år innan den fälls för att bli till möbler.
)
)



