Pal Karmstol Klädd Sits Ek
9 450 kr
Formgivare: Mathieu Gustafsson | 2026
Pal karmstol med klädd sits i ek är formgiven av Mathieu Gustafsson. En minimalistisk karmstol som passar lika bra vid kortändan av matbordet som solitär. Klädd sits i tyg eller läder för komfort och inbjudande känsla. Plattoval profil som ger lugn och balans. Tillverkad med Stolabs hantverk i Smålandsstenar.
- Leveranstid: 6-8 veckor
- 10 års garanti
Relaterade produkter
Passar till
)
)
Skötselråd
Ta hand om din läderprodukt
Skinn är ett vackert och slitstarkt material som kan användas till en mängd olika produkter, som exempelvis möbler. I vårt sortiment används olika läder som standard på våra produkter.
För att dina läderprodukter ska bevaras snygga och hållbara under många år är det viktigt att ta hand om dem på rätt sätt. Vi guidar dig i hur du tar hand om din lädermöbel.
)
)
)
)
Hårt, tätt och starkt
Ek
Eken är ett hårt och starkt träslag med en tydlig och markant ådring. Det är ett av de mest klassiska möbelträslagen i Europa och förekommer ofta i våra möbler. Ekens höga täthet och styrka gör den särskilt hållbar och motståndskraftig mot slitage. Ett normalt år så kommer cirka 50% av vår ek ifrån Sverige. Eken blir 100 - 120 år innan den fälls för att bli till möbler.
)
)








