Massiva trämöbler tillverkade i Smålandsstenar

Arka Loungestol Ek

9 950 kr

Formgivare: Yngve Ekström | 1955

Träslag

Ek

Antal

1
Alla Möbelfakta-produkter

Arka loungestol i massiv ek formgavs 1955 av Yngve Ekström. Namnet hämtades från romarnas valvbågade arkader och den välvda formen präglar stolens ikoniska design. En låg pinnstol som blivit tidlös och beundrad genom åren. Tillverkad i massiv ek i Stolabs fabrik i Smålandsstenar.

  • Leveranstid: 6-8 veckor
  • 10 års garanti

Passar till

Relaterade produkter

Skötselråd

Ta hand om din möbel i kulör

Lackade möbler får en tät och glansig yta genom applicering av flera lager av lack. Lacken kan vara transparent eller ha färg, beroende på den önskade estetiken. Lackade ytor skyddar möbeln från vatten, fläckar, värme, och mindre mekaniskt slitage. Det gör att möbeln håller längre och behåller sitt utseende över tid.

Lackade möbler kräver vanligtvis lite underhåll, men de är inte helt underhållsfria. Precis som med andra typer av möbler kräver lackade möbler viss omsorg och underhåll för att hålla dem i bra skick.

Skötselråd

Hur du oljar in din möbel

Att olja in sin möbel

Stolabs skötselsats för oljade björkmöbler innehåller allt du behöver för att underhålla och bevara dina möbler i massivt trä. I detta skötselrådskit har vi samlat de nödvändiga produkterna som behövs för att underhålla din oljade möbel. I paketet ligger också tydliga och enkla instruktioner för hur du underhåller din möbel.

Längre livslängd på din möbel

Att olja din möbel är en viktig och givande underhållsåtgärd som kan ge liv och skönhet till dina trämöbler. Genom tiden kan trä yta förlora sin glans och känsla på grund av dagligt slitage och exponering för luftfuktighet. Genom att olja din möbel återställer du inte bara dess naturliga lyster, utan skyddar även träet från sprickor, blekning och uttorkning.

Hårt, tätt och starkt

Ek

Eken är ett hårt och starkt träslag med en tydlig och markant ådring. Det är ett av de mest klassiska möbelträslagen i Europa och förekommer ofta i våra möbler. Ekens höga täthet och styrka gör den särskilt hållbar och motståndskraftig mot slitage. Ett normalt år så kommer cirka 50% av vår ek ifrån Sverige. Eken blir 100 - 120 år innan den fälls för att bli till möbler.