Massiva trämöbler tillverkade i Smålandsstenar

Arka Loungestol Björk

7 950 kr

Träslag

Björk

Antal

1
Alla Möbelfakta-produkter

Arka loungestol i massiv björk formgavs 1955 av Yngve Ekström. Namnet hämtades från romarnas valvbågade arkader och den välvda formen präglar stolens ikoniska design. En låg pinnstol som blivit tidlös och fått många beundrare genom åren. Tillverkad i massiv björk eller ek i Stolabs fabrik i Smålandsstenar.

  • Leveranstid: 6-8 veckor
  • 10 års garanti

Passar till

Relaterade produkter

Skötselråd

Ta hand om din möbel i kulör

Lackade möbler får en tät och glansig yta genom applicering av flera lager av lack. Lacken kan vara transparent eller ha färg, beroende på den önskade estetiken. Lackade ytor skyddar möbeln från vatten, fläckar, värme, och mindre mekaniskt slitage. Det gör att möbeln håller längre och behåller sitt utseende över tid.

Lackade möbler kräver vanligtvis lite underhåll, men de är inte helt underhållsfria. Precis som med andra typer av möbler kräver lackade möbler viss omsorg och underhåll för att hålla dem i bra skick.

Stora valmöjligheter vid ytbehandling

Björk

Björken är ett ljust träslag där fiberstrukturen kan variera från helt slät till mycket flammig. Björk är ett mycket vanligt träslag i Sverige och ett träslag som finns i nästan alla våra möbler. Björk är medelhård och segt som även ger stora valmöjligheter vid ytbehandling då ytan är fri från struktur vilket gör träslaget idealiskt att lacka / måla. Över 75% av vår björk kommer från Sverige och har växt i 70-80 år innan det blivit möbelvirke.